Kanal Tedavisi

kanal-tedavisDiş ağrısı kanal tedavisi endikasyonu için önemli bir kriterdir. Kendiliğinden veya ağrı kesici kullanılmasına rağmen geçmeyen ağrılar dişin artık kendini savunmadığını gösterir. Kanal tedavisi gereken dişlerde ağrı yalnızca dişte değil yüzde, boyunda, kulakta ve başın bir yarısında dahi hissedilebilir. Bazı kronik durumlarda dişte herhangi bir rahatsızlık olmamasına rağmen yapılan radyografik kontrollerde kökte iltihaplanmalara rastlanabilir. Bu durumlarda da kanal tedavisi gerekebilir.

Günümüzde kanal tedavisinde kullanılan maddeler ve teknikler sayesinde kök ucundaki apselerin büyük çoğunluğu tedavi edilebilmekte ve böylelikle dişin çekilmesine gerek kalmamaktadır.

Kanal tedavisinin başarısı tedavi basamaklarının her birinin eksiksiz ve en iyi şekilde uygulanmasına bağlıdır. Kanalların doğru bir şekilde genişletilmesi, temizlenmesi ve doldurulması gerekir.

Kanal tedavisi fiyatları kanal yapılacak dişin kanal sayısına göre belirlenip, fiyat araştırmalarında tedavi sırasında kullanılan materyallerin kalitesi ve hekimin uzmanlığı göz önünde bulundurularak değerlendirmek gerekir. Kanal tedavisi, dişi kurtarmak amacıyla yapılan son aşama tedavi olup geç kalınmaması gerekmektedir.

Soru:Dişinize Kanal Tedavisi Gerektiğini Nasıl Anlarsınız?

• Özellikle gece şiddetli ağrı,
• Yüzünüzde şişlik
• Dişinizin üzerine baskı uyguladığınızda ağrı oluyorsa,
• Dişinizde sıcak, soğuk hassasiyeti varsa

Soru:Kanal Tedavisi Aşamaları Nelerdir?

• İlk önce yapılacak lokal aneztezi ile tüm işlem boyunca ağrı hissetmemeniz sağlanır.
• Çürük temizlenip, dişin özündeki hastalıklı ve yumuşak doku çıkarılır, kök kanalları temizlenir.
• Kök ucuna kadar diş kanalına şekil verilir.Gerekirse bazı ilaçlar uygulanarak iyileşme hızlandırılabilir.
• Seanslar sırasında kök kanalları doku dostu kanal dolgu maddeleri ile dondurulup, üzerine daimi dolgu yapılıncaya kadar dişinizi koruyacak geçici dolgu malzemesi ile dişin üzeri kapatılır.
• Kök ucundan iltihap gelmesi sona erdikten sonra içerisi özel bir dolgu maddesiyle kök ucuna kadar doldurulur.

Soru:Kanal Tedavisi İşlem Süresi Ne Kadardır?

Tedavi süresi enfeksiyonun miktarına bağlı olarak değişmekle birlikte genel olarak 2 ile 3 seans aralığında tamamlanmaktadır. Bazı vakalarda bu seanslara hiç gerek olmayıp tedaviyi tek bir seansta bitirmek mümkündür.

Soru:Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı Olur Mu?

Kanal tedavisi sonrasında çiğneme sırasında bir kaç gün dişte hafif ağrı ve hassasiyet olabilir.

Soru:Kanal tedavisi nedir?

Diş çürüğünün dişin canlı kısmına ulaşmasıyla bu bölgenin iltihaplanması olayına pulpitis (dişin canlı kısmının iltihaplanması) denir. Bu olay sonucunda dişin iltihaplı kısmının temizlenmesi işlemine kanal tedavisi denir.

Kanal tedavisi yapılması gereken dişlerde gece uykudan uyandıran, kendiliğinden başlayan, uzun süren ve dişe temas edildiğinde hissedilen şiddetli ağrı vardır.

Ağrının gece daha fazla olmasının sebebi iltihap nedeniyle genişleyen kan damarlarına yatay durumdayken gelen kanın artmasıdır.

Kanal tedavisi gereken dişlerde ağrı yalnızca dişte değil yüzde, boyunda, kulakta ve başın bir yarısında dahi hissedilebilir.
Kanal tedavisi dişin özü denilen sinir ve kan damarlarından oluşan dokunun alınması işlemidir.

Kanal tedavisi geçiren dişler cansız değildirler sadece öz kısımları yoktur. Görüntü olarak diğer dişlerden hiç bir farkı yoktur.

Özün alınmasından doğan boşluk antiseptik maddelerle doldurulur.

Kanal tedavisi yapılırken hiç bir ağrı hissedilmez tedaviyi takip eden ilk bir kaç gün hafif ağrı olabilir.

Kanal tedavisi yapılmayan dişlerde iltihabın ilerlemesi sonucu kök ucunda kist veya granülom olabilir. Bu da kemikte harabiyet yapar ve tedavi güçleşir.

Tedavi süresi enfeksiyonun miktarına bağlı olarak değişir.

Günümüzde lazerin kullanılmasıyla kök kanalları dezenfekte edilebilmekte ve kök ucu enfeksiyonları daha kolay tedavi edilebilmektedir.

Ayrıca mikro endodontideki gelişmeler kanalların daha efektif temizlenebilmesini sağlamaktadır.
Kanal tedavisi sonucunda dişlerde meydana gelen renk değişimleri diş beyazlatma tedavisi ile giderilebilir.